مغز استخوان

تالاسمی...

پیشگیری  
1- کنترل میزان آهن سرم: سطح فریتین سرم کمتر 1000مطلوب است که با مصرف مرتب با دوز مناسب آهن زداها (شلاتورها) مثل دسفرال یا دیفری پرون L1، دفرازیروکس و رعایت موارد غذایی امکان پذیر است.
2- کنترل کم خونی: هموگلوبین مطلوب جهت انجام فعالیتهای بدنی شدید ، 12-11 است. اما به علت خطر افزایش شدید رسوب آهن معمولا در حد 10-9 حفظ می شود  که باعث محدودیت فعالیتهای ورزشی سنگین و رقابتی شدید در بیمار می شود.
3- کنترل خونهای تزریقی از جهت آلودگی های ویروسی

درمان
 
1- کنترل و کاهش هر چه سریع تر و بیشتر آهن سرم با افزایش مصرف دسفرال به صورت زیر جلدی یا وریدی، و به خصوص مصرف دیفری پرون (L1)
2- کنترل میزان مناسب هموگلوبین خون که در بعضی از موارد به علت وجود نارسائی قلبی نیاز به تزریق حجم کمتر خون در دفعات متعدد با فاصله های زمانی کمتر دارد.
3- مصرف داروهای افزایش دهنده قدرت انقباضی قلب (دیگوکسین،کپتوپریل،انالاپریل) داروهای مدرجهت کاهش ورم (فورزماید،اسپیرونولاکتون) و یا داروهای کنترل کننده ضربان قلب (پروپرانول،آمیودارون)
4- بستری کردن بیماران جهت مصرف داروهای وریدی در زمانی که علائم بیمار شدید بوده و یا به داروهای خوراکی جواب نمی دهد.

سیر بیماری و پیش آگهی

1- در صورت انجام غربالگری مناسب ، با تشخیص زودرس درگیری قلبی ، در اکثر موارد با کنترل آهن سرم و کم خونی همراه یا بدون مصرف داروهای قلبی ، بیماری قابل کنترل و برگشت بوده و در اغلب بیماران در صورت مصرف دارو ، پس از مدتی قطع می شوند.
2- در افرادی که به علت عدم همکاری در غربالگری ، در زمان مراجعه مبتلا به عوارض قلبی خفیف یا متوسط هستند با کنترل آهن سرم و کم خونی و مصرف داروهای تجویز شده ، احتمال کنترل و یا حتی برگشت بیماری وجود دارد که نیازمند مدت زمان بیشتر و همکاری کامل بیمار در امر درمان است.
3- در بیمارانی که با نارسائی شدید قلبی و یا سنکوپ مراجعه می کنند، در اکثر موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود داشته و کنترل بیماری بسیار مشکل می باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۰ساعت 22:2  توسط گلبول قرمز  | 

 
تالاسمی شایعترین بیماری کم خونی ارثی در دنیا وایران است که به علت اشکال در تولید زنجیره های آلفا یا بتای هموگلوبین ایجاد می شود. افراد تالاسمی جهت ادامه حیات خود نیازمند تزریق مکرر خون می باشند که این امر، موجب افزایش آهن وارده به بدن ورسوب آن در ارگانهای حساس مانند کبد،غدد داخلی و قلب شده و عوارض مهمی را به وجود می آورند.

درگیری قلب،مهمترین عارضه بیماری تالاسمی ماژور می باشد که می تواند  به محدودیتهای قابل توجه فیزیکی،بستری شدن مکرر و در صورت عدم کنترل حتی مرگ منتهی شود.

شایعترین علت بستری شدن تالاسمی ها،عوارض قلبی است که به دلایل زیر بروز می کند:

1- افزایش میزان آهن موجود در بدن و رسوب آن در سلولهای ماهیچه ای ویا سیستم هدایتی قلب
2- کم خونی مزمن بعلت کم شدن اکسیژن رسانی به ماهیچه قلب
3- عفونتهای ویروسی به دنبال تزریق مکرر خون
4- استعداد ژنتیکی و فامیلی

نوع درگیری قلب در بیماران تالاسمی ماژور

    1- درگیری ماهیچه قلب (میوکارد) به صورت گشاد شدن و کاهش قدرت انقباض قلب
    2- درگیری سیستم هدایتی و ضربان ساز قلب به صورت انواع بی نظمی های قلبی
    3- درگیری لایه دور قلب (پریکارد) به صورت تجمع آب در فضای دور قلب

علائم درگیری قلب

1- در شروع ممکن است علائمی وجود نداشته یا خفیف و غیر اختصاصی می باشد.
2- با پیشرفت بیماری علائمی مانند تنگی نفس، طپش قلب یا درد قفسه سینه بخصوص در هنگام فعالیت همراه با کاهش ظرفیت فعالیت در فرد ظاهر می شود.
3- در درگیریهای قلبی پیشرفته تر،علائم ذکر شده تشدید یافته و بدون فعالیت زیاد و حتی در حالت استراحت ممکن است ظاهر شوند.
4- علائمی مانند ورم پشت چشم یا در پاها،بر جسته شدن شکم به علت بزرگ شدن قابل توجه کبد و تجمع آب، نیاز به استفاده از چندین بالش برای بهتر شدن تنگی نفس در زمان خواب، ضعف شدید و سر گیجه از علائم نارسائی قلبی پیشرفته است.
5- سنکوپ و یا غش، به علت بی نظمی های شدید و یا نارسائی های حاد قلبی ایجاد شده و از علائم بسیار خطرناک می باشد.

تشخیص درگیری قلب


1- علائم موجود در بیمار
2- معاینه فیزیکی با توجه به ضربان قلب ،فشار خون،صداهای قلبی،بر جستگی عروق گردن،صداهای تنفسی، میزان بزرگی کبد
   و طحال، وجود ورم در بدن
3- انجام عکسبرداری از قفسه سینه جهت تعیین اندازه قلب و وضعیت ریه
4- نوار قلب جهت تعیین نظم ضربان قلب و کلفتی دیواره های قلب
5- اکوکاردیوگرافی یک روش بسیار مطمئن تشخیص جهت بررسی وضعیت حفره ها و دریچه های قلب و تعیین قدرت انقباضی قلب و یا وجود مایع دور قلب است.
6- تست ورزش در سنین بالاتر و در شرایط خاص انجام می شود.
7- هولتر مانیتورینگ 24 ساعته قلب جهت بررسی دقیق تر وجود بی نظمی های قلب در سنین بالای 12سال ضروری می باشد.

غربالگری قلبی در بیماران تالاسمی ماژور به علت بی علامت بودن شروع بیماری ، تمامی بیماران تالاسمی ماژور بایستی حداکثر از شروع دهه دوم زندگی، به صورت مرتب از نظر قلبی ارزیابی شوند.
غربالگری وضعیت قلبی شامل انجام معاینه ، عکسبرداری سینه ، نوار قلب ، اکوکاردیوگرافی و هولتر نوارقلب می باشد که بایستی سالانه تکرار شود.
در صورت وجود درگیری قلبی بسته به وضعیت بیمار وشدت بیماری بنابر مصلحت پزشک موارد فوق با فاصله های کمتر انجام می شود.

ادامه دارد

+ نوشته شده در  شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ساعت 19:21  توسط گلبول قرمز  | 

سلام دوستای گلم

می دونید که سنجش آهن خون یا همون فریتین سرم،جهت تعیین بار آهن بدن شما تعیین کننده نیست؟برای سنجیدن رسوب آهن در ارگانهای حیاتی از روش ام آر آی T2 * استفاده می شود.

برای انجام این تست به تهران کلینیک نور مراجعه کنید و به دوستانتون هم اطلاع رسانی کنید.

ضمنا با دفترچه خاص هزینه ای از شما گرفته نمی شود.

موفق باشید و سلامت

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 0:26  توسط گلبول قرمز  | 

سنجش تراکم استخوان یک تست مهم برای افراد تالاسمی بالای ۱۲ سال هست.در این تست تعیین می شه که شما تا چه حد مستعد پوکی استخوان هستید و اگر در معرض خطر باشید با دادن داروهایی مثل کلسیم به شما کمک می کنند که از عواقب جدی این مشکل پیشگیری کنید.

افراد تالاسمی به دلیل مشکل پرکاری مغز استخوان بیشتر از افراد عادی مستعد پوکی استخوان هستند.پوکی استخوان خطر شکستگی رو به شدت بالا می بره و در سنین بالاتر خیلی خطرناک می شه.

بهتره به این مورد هم توجه کنید.

پ.ن:شنبه ۱۸ اردیبهشت روز جهانی تالاسمی بود.این روز رو به همه دوستان و همدردهای صبورم تبریک می گویم.به امید روزهای بهتر

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 23:30  توسط گلبول قرمز  | 

معضلی به نام ازدواج تالاسمی فقط در جامعه ما معنا دارد.این که افراد تالاسمی در کشورهای دیگر به راحتی از سوی جنس مخالف پذیرفته می شوند ولی در ایران در درجه اول جنس مخالف بخصوص آقایان در مقابل این قضیه جبهه گیری می کنند و تازه در صورت تمایل ایشان خانواده ها معمولا مخالفت شدیدی ابراز می کنند.یکی از دلایلی که این مساله با مقاومت مواجه می شود نقشی است که عامه جامعه برای خانمها در مورد اهمیت باروری قایل  است و در مورد آقایان انتظار درآمد زایی و به دوش گرفتن مسئولیت خانواده .

پیش فرض اشتباهی که در اذهان وجود دارد این است که یک دختر تالاسمی قادر به ایفای وظایف زناشویی و یا بارداری و زایمان نیست و یک پسر تالاسمی توانایی اداره زندگی را ندارد.اگر به راستی چنین بود چرا ازدواج این افراد از سوی اساتید و پزشکان فوق تخصص معتبر کشور کاملا بدون اشکال شمرده می شود.چرا بیماران تالاسمی در کشورهای پیشرفته حتی عنوانی از بیماری با خود ندارند؟ چرا در میان تالاسمی ها کمتر کسی را پیدا می کنیم که چه زن و چه مرد از نظر مالی وابسته و محتاج خانواده باشند و بیماران متاهل به راحتی صاحب فرزند شده اند و همگی به تناسب توانایی خود صاحب شغل و صاحب توانایی های علمی و هنری و ورزشی هستند.

آیا به جز این است که مقاومت جامعه در برابر ازدواج راحت افراد تالاسمی صرفا مانعی ذهنی و ساخته تفکر اشتباه جامعه است؟

جامعه ای که هنوز شناخت درستی از تالاسمی و بیمار تالاسمی و تواناییهای او ندارد و در بهترین حالت ذهنش آماج تبلیغات سوء رسانه ها و کلاسهای قبل از ادواج و تراکتهای تبلیغاتی صدا و سیما قرار می گیرد که تالاسمی را چنان وحشتناک جلوه می دهند تا با ابزار ترس مردم را به پیشگیری وادار کنند.وقتی در بیلی بردهای تبلیغاتی تصویری بسیار ناهنجار و رقت آور از بیمار تالاسمی نشان داده می شود.وقتی که سازمانهای دولتی و بانکها و ... از استخدام بیماران تالاسمی بدون دلیل موجه خودداری می کنند.وقتی که برای آزمون رانندگی تالاسمی ها مشکلات بسیاری ساخته می شود و برخلاف قانون در این مسیر سنگ  اندازی می شود.چه انتظاری جز این می شود داشت؟

می دانیم که بیماری تالاسمی برخلاف آنچه بصورت تئوریک در کتابها نوشته می ود رابطه مستقیمی با درمان دارد.به این معنی که کیفیت بالای مراقبت می تواند زندگی کاملا طبیعی را به ارمغان بیاورد و بر عکس عدم رسیدگی و بی توجهی به درمان از بیماری  معضل می سازد.

مردم ما چه زمانی می خواهند دید خود را نسبت با این قضیه اصلاح کنند که در مورد جوان تالاسمی با توجه به پرونده پزشکی و گفته پزشکش قضاوت کنند نه تبلیغات سخیف رسانه ها و شنیده های عمو قزی و خاله خانباجی.به خود آییم.

تالاسمی واگیر ندارد.تالاسمی ناتوان کننده نیست.تالاسمی معلولیت نیست.نالاسمی یک فرصت است.یک معیار برای سنجش عیار صبر و توکل.برای اراده و شجاعت و اعتلای روح.

کمی از دریچه روح بنگریم نه از روزن تنگ چشم ظاهر

 

                     مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک

                                                    چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم شهریور ۱۳۸۷ساعت 21:37  توسط گلبول قرمز  | 

درمان بیماری:درمان در مراحل اولیه وریشه کن کردن ویروس هپاتیت c اهمیت بسیار دارد، زیرا  ویروس از بدن پاک شده واز انتشار بیماری جلوگیری می شود وریسک پیشرفت بیماری کاهش یابد.
در گذشته اینترفرون به تنهایی یا همراه با ریباورین به منظور درمان هپاتیت c استفاده می شد .طبق آمارها ، ویروس بیماری فقط در 16-12 درصد بیمارانی که تنها با اینتر فرون معمولی درمان شده اند، از بین رفته وبه حد غیر قابل تشخیص رسیده است.
تحقیقات جدید به کسب پیشرفتهایی در درمان با اینترفرون پگاسیس(Pegasys) با اثر بخشی طولانی، منجر شده است که بر خلاف اینترفرون معمولی که سه بار در هفته تزریق می شوند، تنها یک بار در هفته، تزریق می شود . ملکول پگاسیس ،دارای اثر بخشی طولانی وپایدار است وبنابراین تاثیر بیشتری در کاهش تکثیر ویروسها خواهد داشت واز امتیاز بالایی در درمان انواع ژنوتایپها ی بیماری برخوردار است.این دارو بصورت محلول آماده تزریق موجوداست وبرای همه افراد بدون در نظر گرفتن وزن آنها، تزریق تنها یک بار در هفته کافی است.
اینترفرون ، پروتئینی است که به سلولهای سالم بدن می چسبد وبه آنها کمک می کند تا در مقابل ویروسها از خود دفاع کنند وهمچنین به سیستم ایمنی بدن کمک می نماید تا از تکثیر ویروسها جلوگیری کند.
تاثیر درمانی گیاهان در درمان و از بین بردن ویروس هپاتیت c به اثبات نرسیده است.
هرگز اقدام به خود درمانی ننمایید. با پزشک معالج ویا کادر بهداشتی متخصص جهت ارائه روش های جدید درمان مشورت نمایید تا بتوانید از بهترین شانس درمان ونیز کیفیت بهتر زندگی بهره مند شوید.
زندگی با هپاتیت c الف) پیگیری وتداوم درمان: درمان هپاتیت c نیاز به تعهد وپشتکار دارد. در صورت تصمیم به درمان به درمان دارویی ، توصیه پزشک را به دقت دنبال کرده و با مصرف دقیق ومنظم دارو، شانس درمان را افزایش دهید. انجام ندادن حتی یک نوبت از تزریقهای هفتگی، می تواند به نتیجه درمان لطمه وارد سازد.
عوارض جانبی گاهی مشکل ساز خواهد بود که در صورت وجود سوال یا نگرانی در مورد عوارض ، با پزشک مشورت نمایید و شخصا" هیچ تغییری در روند درمان صورت ندهید.
ب) کنترل عوارض جانبی:عوارض جانبی دارو درمانی را می توان کنترل کرد یا از شدت آن کاست . به علاوه این عوارض جانبی در تمام افراد تحت درمان دیده نمی شوند. معمولا" عوارض طی چند روز اول بروز کرد، و به تدریج از شدت آن کاسته می شود. شایع ترین عوارض شبیه آنفولانزا هستند که عبارتند از : تب ولرز ، دردهای عضلانی وضعف به همراه اسهال، تهوع، نازک شدن موقتی مو، افسردگی و خشکی پوست .پس از اتمام دوره درمان، عوارض به خودی خود از میان خواهند رفت.
• کنترل علایم:
- استفاده از داروهای مسکن مثل استامینوفن یا داروهای ضد التهاب مثل ایبو بروفن و پاشویه با آب ولرم جهت کنترل تب توصیه می شود. (در بیماران هموفیلی از ایبوبروفن استفاده نشود. ) چنانچه دمای بدن شما از 3/38 درجه سانتی گراد بالاتر برود با پزشک تماس بگیرید.
- نوشیدن مقادیر فراوان مایعات باعث کاهش شدت علائم بیماری و جلوگیری از کاهش حجم مایعات بدن می شود.
- داشتن وعده غذایی در حجم کم اما به دفعات در طول روز در جهت رفع مشکلات گوارشی موثر باشد. داشتن رژیم غذایی متعادل حاوی ترکیب مناسبی از کربوهیدراتها، چربیها وپروتئینها توصیه می شود.
- استفاده از کرمهای مرطوب کننده ( ترجیحا" بدون اسانس) ، جهت رفع خشکی و خارش پوست توصیه می شود.
- نازک شدن وریزش مو حدود سه ماه پس از شروع درمان پیش می آید، که به شدت ریزش مودر بیماران سرطانی نیست و موها دوباره رشد خواهند کرد. باعین حال لازم است از برس زدن شدید و مکرر و یا فرکردن آن خودداری کنید.
- انجام حرکات ورزشی سبک برای کاهش خستگی ونیز رفع استرس مفید است.
- سعی کنید در طی دوره درمان به برنامه روزانه معمول خود ادامه دهید وتا حدامکان در فواصل معینی از روز استراحت کنید.
- بیمارانی که از مقدار کافی دارو به مدت 48 هفته استفاده می کنند ، شانس بهتری برای درمان بیماری خود دارند.
• علاوه بر این درمان با ریباورین می تواند موجب کاهش گلبولهای قرمز خون (کم خونی) گردد. این امر باعث تشدید مشکلات قلبی – عروقی خواهد شد. درد قفسه سینه ودر موارد نادر حمله قلبی اتفاق می افتد. بیماران دارای سابقه بیماریهای قلبی در معرض بیشترین ریسک قرار دارند . در این صورت با پزشک مشورت کرده وبا انجام مرتب آزمایش CBC (شمارش گلبول)، اطمینان حاصل نمایید که گلبولهای قرمز شما به میزان زیادی کاهش نیافته باشد.
ریباورین دارویی است که اغلب همراه با اینترفرون تزریقی ، استفاده می شود وبه جلوگیری از تکثیر ویروس هپاتیت C کمک می کند. اگر چه این دارو به تنهایی نمی تواند با بیماری هپاتیت c  مقابله کند اما به تاثیر اینترفرون کمک می کند. درمان با ریباورین ممکن است باعث نقص در جنین و یا مرگ جنین پیش از تولد شود.در صورتی که شما خانمی در سنین باروری هستید ، باید از عدم حاملگی خود درست قبل از شروع درمان با اینترفرون (peg)  وریباورین اطمینان حاصل کنید. در طی دوره درمان وتا 6 ماه پس از آن ، با انجام هر ماهه تست حاملگی ، از عدم حاملگی خود اطمینان حاصل کنید. در صورتی که شما مرد هستید،در طول درمان با اینترفرون 14 (peg) وریباورین همسرتان نباید در طول دوره درمان شما، باردار شود. بنابراین باید در روشهای تنظیم خانواده موثری استفاده نماید.
تکمیل دوره درمان ومصرف دوز دارویی به طور منظم از موارد بسیار مهم و ضروری برای دستیابی به یک درمان موفق ونتیجه بخش است ودر این راه دانستن وآگاهی نسبت به عوارض جانبی احتمالی وروش های کنترل آنها برایتان بسیار سودمند خواهدبود.
• نکاتی در مورد تغذیه وسلامت عمومی
نحوه وسبک زندگی نقش مهمی در کنترل ودرمان هپاتیتc ایفا می کند. تغذیه مناسب، انجام ورزش ونرمش و نیز مقابله با استرس از عوامل ضروری برای برخورداری از سلامتی هستند . با استفاده از توصیه های ذیل ، شما می توانید عادتهای صحیح بهداشتی را بدانید وبر مشکلات خود غلبه کنید.
تغذیه:
- برای داشتن یک بدن سالم ، باید یک رژیم غذایی درست ومتعادل داشته باشید.
- مصرف غذاهای آماده وبسته بندی شده را به حداقل برسانید تا بار عملکرد سم زدایی کبد کاهش یابد.
- از مصرف زیاد قهوه، چای ونوشابه که حاوی کافئین هستند ،پرهیز کنید.
- مصرف مکمل های ویتامینی قوی می تواند مضر باشد . همچنین از مصرف دوزهای بالای ویتامین A  و D خودداری کنید.
- از گرفتن رژیم های غیر معمول بدون مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه خودداری نمایید. در صورت مصرف هر گونه ویتامین یا املاح معدنی به پزشک خود اطلاع دهید.
سلامت عمومی:
- کنترل استرس، ضعف وخستگی از عوامل عمده در کنترل هپاتیت c به شمار می روند. انجام ورزشهای سبک مانند پیاده روی می تواند در کاهش استرس موثر بوده و برای سلامتی بدن هم بسیار مفید است.
- مصرف الکل به طورموثری موجب پیشرفت بیماری می گردد، بنابراین توصیه می شود مصرف نوشیدنی الکلی را بسیار کاهش دهید و حتی الامکان این عادت را ترک کنید.
- تمام داروها چه آن دسته که نیاز به نسخه پزشک دارند وچه آن دسته که بدون نسخه (OTC) تهیه می شوند، باید در کبد متابولیزه (تجزیه) شوند. بنابراین لازم است قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت نمایید. تحقیقات نشان داده است که برخی از داروهای گیاهی ، می توانند به کبد آسیب برسانند.
- لازم است که وزن خود را بطور مرتب یادداشت کرده ودر صورت مشاهده هر گونه تغییر عمده و ناگهانی در آن به پزشک خود اطلاع دهید.
- از هر گونه تغییر دوز دارویی ویا قطع درمان بدون مشورت پزشک خودداری کنید.
- جهت کنار آمدن وعمل تاثیرات این بیماری در پی یافتن افرادی جهت حمایت و پشتیبانی ، در میان دوستان وخانواده باشید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 8:27  توسط گلبول قرمز  | 

اقدامات اولیه
اگر چه هپاتیت c یک بیماری مهم و جدی محسوب می شود، اما شما باید بتوانید با وجود داشتن این بیماری،زندگی کامل وفعالی داشته باشید و در کنار خانواده ودوستانتان از زندگی خود لذت برید. این امر در صورتی امکان پذیر است که از خود کاملا" مراقبت کنید و بیماری خود را کنترل نمایید. ابتلا به یک بیماری مزمن مانند هپاتیت c می تواند مشکلات فراوان وجدیدی را پیش روی شما قرار دهد ولی در عین حال وجود این بیماری می تواند فرصت های تازه ای را فراهم کند. اکنون این فرصت را دارید تا مروری برسبک زندگی ونوع رفتار خودداشته باشید وهرگونه تغییری که می تواند زندگی شما را تبدیل به سالم ترین وکاملترین زندگی نماید ، ایجاد کنید.
هپاتیت c  چه تاثیری بر زندگی من خواهد داشت؟
چنانچه طبق تشخیص پزشک ، شما به هپاتیت c مبتلا هستید، می توانید با انجام حداکثر سعی وتلاش خود در پیشگیری از ابتلای دیگران به این بیماری ، احساس آرامش واطمینان زیادی به دست آورید. اقداماتی که در این زمینه می توانید انجام دهید عبارتند از :
*در مورد بیمار بودن خود به تمام افرادی که به نحوی در تماس با خون آلوده شما بوده اند( مانند پزشک، دندانپزشک، همسر و...) اطلاع دهید.
* لازم است روی زخم های باز بدن را بپوشانید.
* بریدگی ها وجراحات بدن را ضد عفونی کرده و برای پوشش آن از بانداژ استفاده نمایید.
* از استفاده مشترک لوازم بهداشتی وآرایشی از قبیل مسواک ، تیغ، ناخنگیر یا شانه با دیگر اعضای خانواده خودداری کنید .
*تمامی اشیای آلوده به خون را با دقت دور بریزید و لکه های خون را هم بوسیله مواد سفید کننده وضد عفونی کننده تمیز کنید.
* داشتن روابط جنسی سالم وپرهیز از رفتارهای پر خطر را همواره مدنظر داشته باشید. چنانچه شما وهمسرتان قصد دارید صاحب فرزند شوید، باید توجه داشته باشید که ریسک انتقال ویروس هپاتیت c از طریق مادر به نوزاد وجود دارد و اغلب این ریسک تا 5 در صد تخمین زده می شود.
چه آزمایشهایی را باید انجام دهم؟
شما که به عنوان فردی که به تازگی تشخیص هپاتیتc در او قطعی شده لازم است چندین آزمایش را به منظور کنترل بیماری خود انجام دهید. آزمایشهای زیر برای تشخیص و کنترل هپاتیت c انجام می شود:
• آزمایشهای سنجش میزان ویروس(viral load): در صورتی که تست ایزا ELISA نشان دهد که شما در معرض ویروس هپاتیت قرار گرفته اید، پزشک معالجتان می تواند تست کمی PCR را برای شما انجام دهد. این تست آزمایش حساستری است که با آن می توان به طور اختصاصی RNA (ژن) ویروس هپاتیت c ومیزان ویروس های هپاتیت c موجود در گردش خون را اندازه گیری نمود.
• تست ژنوتایپ: با کمک این تست می توان نوع ویروس هپاتیت c که شما به آن مبتلا هستید را تعیین کرد. ژنو تایپ ویروس تاثیری در وخامت بیماری ندارد ، اما اهمیت آن به لحاظ تعیین ( طول دوره) رژیم درمانی از سوی پزشک معالج می باشد.
پاسخ دهی به درمان در ژنونوتیپ های یک وچهار کمتر است ونیاز به 48 هفته درمان می باشد، اما ژنوتیپ های 2و3 پاسخ دهی بیشتری به درمان دارند ودر بسیاری از بیماران مبتلا به این دو نوع ژنوتایپ هپاتیت c  ، پس از اتمام 24 هفته درمان ویروس بیماری در این افراد از بین می رود.
• تستهای کبدی(LFT)
ALK جهت اندازه گیری آنزیم آلافین آمینوتر انس فر از  که بطور طبیعی در بدن یافت می شود و افزایش سطح آن در خون نشان دهنده آسیب های کبدی است . البته گاهی با وجود سطح طبیعی ALT ، کبد آسیب جدی دیده است.
ALT:سطح غیر طبیعی آنزیم آلکالین فسفاتاز، درخون می تواند نشان دهنده سیروز کبدی ویا انسداد مجاری صفراوی وسایر ناهنجاریها باشد.
بیلی روبین: رنگدانه ای که درخون افراد مبتلا به التهاب کبدی افزایش می یابد ومنجر به زردی خواهد شد
* نمونه برداری کبد(بیوپسی): که انجام این تست توصیه می شود اما الزامی نیست، این تست خطری برای سلامت فرد به همراه ندارد وتنها نمونه کوچکی از بافت کبدی جهت بررسی در آزمایشگاه ، بررسی می شود تا میزان آسیب وارده به کبد و وجود سایر بیماریهای کبدی، مشخص گردد.
سایر تستها:
آنالیز شیمیایی خون
شمارش گلبول وپلاکت(CBC)
زمان پروترومبین(PT)
سونوگرافی
سی تی اسکن
MRI :برای تشخیص سرطان کبد

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم تیر ۱۳۸۷ساعت 8:36  توسط گلبول قرمز  | 

مقدمه:
هپاتیتc یک بیماری بالقوه مهم وجدی است که در صورت عدم درمان در طی 20 سال به مرگ بیمار می انجامد. ویروس این بیماری از طریق خون آلوده وارد بدن می شود و با گذشت زمان به کبد صدماتی وارد می کند. حتی شما نیز با داشتن ظاهری سالم واحساس سلامتی ، باز می توانید از جمله افرادی باشید که مبتلا به هپاتیت c هستند.


 علائم ابتلا به بیماری هپاتیت c به قدری خفیف است که حتی ممکن است در صورت ابتلا به هپاتیت c ، احساس بیماری نکنید ، اما در هر صورت هپاتیت c، یک بیماری جدی است که می تواند در مراحل پیشرفته تر ، منجر به سیروز کبدی (زخم های کبدی) سرطان کبد و نهایتا" مرگ گردد.
هپاتیت c چیست ؟ هپاتیت به معنای التهاب کبد است که ممکن است عامل آن ویروس یا فاکتورهای دیگر باشد عوامل التهاب زا عبارتند از : الکل، داروهایی که اثر مضر بر کبد دارند، مواد شیمیایی سمی و اختلالات خود ایمنی. در مجموع حداقل7 نوع شناخته شده هپاتیت ویروسی وجود دارد که عبارتند از :A-B-C-D-E-F-G . از میان این شکل های ویروسی ، نوع C (HCR) ممکن است علت عمده بیماریهای مزمن کبدی باشد که حدود 170 میلیون نفر در سر تا سر جهان را گرفتار کرده است حدود 80 تا 85 درصد از افراد آلوده ویروس هپاتیت c ، ممکن است به نوع مزمن بیماری مبتلا شوند، بدین معنی که بیماری در طی 6 ماه از بین نمی رود.
در حال حاضر هیچ واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت c وجود ندارد، اما درمان آن با داروهای مناسب می تواند تکثیر ویروس را در بدن کاهش داده یا متوقف سازد.


علائم بیماری هپاتیت c
علائم بیماری در افراد مختلف متفاوت است در برخی علائمی بروز نمی کند ودر بعضی افراد علائم متعددی دیده می شود. این علائم می توانند به طور متناوب بروز کرده ویا به صورت موقتی باشند. در هر صورت( علائم خفیف یا عدم وجود علائم )ویروس می تواند به کبد آسیب وارد نماید . گاهی اوقات نیز با وجود علائم شدید بیماری ممکن است آسیبی به کبد وارد نشود .
 علائم شایع عبارتند از : خستگی ، درد ، تب، لرز ، تهوع ، استفراغ، زردی ، تحریک پذیری در ناحیه شکمی وکاهش وزن بدون دلیل.
• تنها راه کسب اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا به هپاتیت c، آزمایش خون است که می تواند در هر آزمایشگاهی با یک روش ساده انجام گیرد.
راههای انتقال بیماری:
ویروس هپاتیت c تنها می تواند از طریق خون با فرآورده های خونی سرایت کند، راههای معمول انتقال آن عبارتند از:
- جراحتـهای ناشی از فرو رفتــن سوزن سـرنگ آلوده در بدن ( معمول میان کارکنان مراکز بهداشتی درمانی)
- تزریق خون وفراورده های خونی
- استفاده از داروهای تزریقی واستفاده از سرنگ مشترک جهت خوشگذرانی وتفریح
- دیالیز خونی
- طب سوزنی ، الکترولیز ، تاتو، که به روش غیر استریل وبا وسایل یا رنگ آلوده انجام شده باشد.
- استفاده از وسایل آلوده دیگران که ممکن است به خون آلوده باشد .(تیغ، مسواک ، ناخن گیر، سوهان ناخن، شانه،...)
- روابط جنسی میان یک فرد مبتلا ویک فرد سالم که به تماس خونی هم منجر شود(بریدگی یا زخم باز)
- هنگام تولد از مادر به فرزند(به ندرت). تغذیه با شیر مادر ازراههای انتقال این بیماری به شمار نمی رود.اگر خود یا همسرتان به هپاتیت c مبتلا هستید یا همسر شما این بیماری را دارد وباردار است یا قصد دارید صاحب فرزندی شوید، قبلا" با پزشک خود در زمینه اقدامهای احتیاطی لازم صحبت کنید.
هپاتیت c، معمولا" از طریق تماسهای جنسی منتقل نمی شود ،اما کسانی که دارای تماس های جنسی متعدد هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به به عفونتهای ویروس HCV قرار دارند. تنها راه پیشگیری ، اجتناب از رفتارهای جنسی پر خطر در رابطه جنسی با افراد متعدد یا با افرادی که وضعیت سلامتی نا مشخص دارند واستفاده از کاندوم و... است...

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم تیر ۱۳۸۷ساعت 8:21  توسط گلبول قرمز  | 


تالاسمي يك واژه يوناني است كه از دو كلمه تالاسا Thalassa به معني دريا و امي Emia به معني خون گرفته شده است و به آن آنمي مديترانه‌اي يا آنمي كولي و در فارسي كم خوني مي‌گويند. تالاسمي يك بيماري همولتيك مادرزادي است كه طبق قوانين مندل به ارث مي‌رسد . اولين بار يك دانشمند آمريكايي به نام دكتر كولي در سال ‌١٩٢٥ آن را شناخت و به ديگران معرفي كرد . اين بيماري به صورت شديد (ماژور) و خفيف (مينور) ظاهر مي‌شود. اگر هر دو والدين داراي ژن معيوب باشند به صورت شديد يعني ماژور (Major) و اگر يكي از والدين فقط ژن معيوب داشته باشد به صورت خفيف يعني مينور (Minor) ظاهر مي‌شود. 
تالاسمي براي كساني كه نوع (مينور) را داشته باشند، مشكل ايجاد نمي‌كند و آنها هم مثل افراد سالم مي‌توانند زندگي كنند و فقط در موقع ازدواج بايد خيلي مراقب باشند. اما برعكس اين بيماري حداكثر آزار خود را به بيماران نوع ماژور مي‌رساند. تالاسمي چگونه منتقل مي‌شود؟

  اگر يك زن و شوهر هر كدام داراي نوع كم خوني خفيف (مينور) تالاسمي باشند، هر يك از فرزندان آنها ‌٢٥ درصد احتمال ابتلا به تالاسمي ماژور (كم خوني شديد) را داشته و ‌٥٠ درصد احتمال تالاسمي مينور و ‌٢٥ درصد ممكن است سالم باشند. علائم و عوارضي كه تالاسمي در بيماران ايجاد مي‌كند در نوع ماژور تالاسمي (كم خوني شديد) هموگلوبين خون غيرطبيعي به نام F يا جنيني افزايش يافته و هموگلوبين قرمز خون كاهش پيدا مي‌كند، كودكي كه اين بيماري را در خود دارد كم خون است و اين كم خوني باعث بزرگ شدن طحال و كبد و تغيير قيافه ظاهري او مي‌شود. بنابراين به علت پايين آمدن مداوم خون، بيمار مجبور است مدام خون تزريق كند و در اثر تزريق خون كه داراي مقدار زيادي آهن است و در اثر خود بيماري كه باعث شكسته شدن هموگلوبين (گلبولهاي قرمز) و آزاد شدن آهن مي‌شود ، ميزان آهن خون افزايش يافته و در بافت‌هاي عمده بدن چون؛ قلب، كبد، طحال و ... رسوب مي‌كند و سبب ايجاد مشكلات ديگري مي‌شود كه تنها به كمك آمپول دسفرال مي‌توان از تجمع آهن جلوگيري كرد. مصرف مداوم دسفرال با قيمت بالاي آن، موجب بروز مشكلات اقتصادي در خانواده‌ها مي‌شود. پس اگر در اثر عدم و يا سهل انگاري، تالاسمي به خانواده شما قدم گذاشت، هيچ جاي فرار نيست. راهاي پيشگيري از تالاسمي ‌١- انجام آزمايش خون از نظر كم خوني ( CBC و هموگلوبين A2 ) ‌٢-انجام آزمايش روي جنين در هفته‌هاي اول حاملگي در دوران بارداري. با يك آزمايش ساده مي‌توانيد جلوي بروز مشكلات بسياري كه در صورت داشتن فرزند تالاسمي با آن برخورد خواهيد نمود را بگيريد...

ادامه دارد

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم فروردین ۱۳۸۷ساعت 7:40  توسط گلبول قرمز  |